maj 2016

Niedziela 22 maja zostanie zapisana na kartach historii Jankowa Przygodzkiego jako dzień symbolicznego pochówku ks. Franciszka Kuchowicza- organizatora i pierwszego proboszcza Parafii pw. św Józefa.

Przy tej okazji uczczono również pamięć Powstańców Wielkopolskich z terenu Jankowa Przygodzkiego i okolic oraz 1050. rocznicę Chrztu Polski.

Uroczystości uświetniła m.in. Orkiestra Reprezentacyjna Sił Powietrznych z Poznania.

Pierwsza część uroczystości odbyła się pod Pominkiem Powstańców Wielkopolskich przy Zespole Szkół, gdzie wręczono podziękowania Wójta Gminy Przygodzice dla rodzin Powstańców.

Wśród delegacji przybyłych na uroczystości była Poseł na Sejm RP Andżelika Możdżanowska i Wicewojewoda Wielkopolski Pani Marlena Maląg, a także przedstawiciele władz samorządowych województwa, Powiatu i Gminy.

Galeria

Następnie zebraniu udali się do kościoła parafialnego na msze świętą, która odprawił proboszcz ks. kan. Eugeniusz Meksa, a Słowo Boże wygłosił ks. dr Marian Grzegorowski, pochodzący z Jankowa, a obecnie jako emeryt posługujący w parafii w Zębcowie.
Inicjatorem zorganizowania uroczystości był Krystian Piasecki.

Ostatnią częścią uroczystości było złożenie do grobu symbolicznej urny na cmenatrzu parafilanym w Jankowie Przygodzkim. Miejsce złożenia znajduje się bezpośrednio po lewej stronie za brama wjazdową, a więc w najbardziej eksponowanym miejscu cmentarza.
Odczytano tam apel pamięci oraz oddano salwy honorowe. Orkiestra odegrała na cmenatrzu utwór pt. "Marsz pierwszej brygady".

Honorowy Patronat nad Uroczystością Sprawował Prezydent RP Andrzej Duda

Organizatorami byli:
Kółko Rolnicze,
Parafia p.w. Świętego Józefa,
Wójt Gminy Przygodzice,
Zespół Szkół w Jankowie Przygodzkim,
Gminny Ludowy Klub Sportowy "Barycz",
Koło Gospodyń Wiejskich,
Ochotnicza Straż Pożarna, Stowarzyszenie „Rozwój i Edukacja” sołectwa Janków Przygodzki,
Przedszkole „Bajka” w Jankowie Przygodzkim,
Radni, Sołtysi i Samorządy Wiejskie z terenu Parafii Janków Przygodzki.

We współpracy z:
16 Jarocińskim Batalionem Remontu Lotnisk,